_________________________________________________________________

RADOGOST

Radogost

Na ziemiach polskich istnieje co najmniej kilka zespołów grających folk metal. Śmiało można powiedzieć, że jedno z czołowych miejsc zajmuje pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego formacja Radogost, której nazwa wywodzi się od imienia jednego ze słowiańskich bogów. Grupa powstała w 2006 roku i gra energetyczną muzykę metalową z elementami folkowymi, mocno zakorzenioną w tradycji słowiańskiej. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne, gitarowe riffy i agresywne bębny zestawiono z dźwiękiem skrzypiec oraz innych tradycyjnych instrumentów. W tekstach Radogost nawiązuje do legend, mitów, podań i wierzeń słowiańskich, kultywując tradycje ludów zamieszkujących tereny między innymi dawnej Polski, Czech i Słowacji.

_______________________________________

HISTORIA ZESPOŁU:

Polska folk metalowa formacja Radogost powstała w 2006 roku na Śląsku Cieszyńskim z inicjatywy gitarzysty Łukasza Muschiola oraz perkusisty Łukasza Goszyka.

Początkowo zespół zamierzał skupić się jedynie na nagraniu materiału, który miał znaleźć się w Internecie, jednak szybko pojawiły się okazje do zaprezentowania muzyki Radogosta na żywo. Dzięki temu skład został poszerzony. Jeszcze w 2006 roku zespół nagrał album „Dwa hektary żywego lasu”.

W latach 2006-2008 zespół przeżywał czas wzmożonej aktywności koncertowej. Grupa występowała między innymi z takimi zespołami, jak: Alkonost, Butterfly Temple czy rosyjska Arkona. Wiele koncertów grupa zagrała za granicą, głównie w Czechach i na Słowacji. W 2008 roku został nagrany także drugi album pod tytułem „W cieniu wielkiego dębu”, zaś do utworu „Pieśń o rycerzu z Czantorii”, pochodzącego
z poprzedniej płyty, TVP Katowice zrealizowała teledysk.

Z końcem 2010 roku Mussi postanowił zrezygnować z funkcji wokalisty i skupić się na gitarze. Z kolei funkcję wokalisty powierzono Velesarowi (Marcin Wieczorek), byłemu liderowi formacji Goddess of Sin, który zajął się także warstwą tekstową nowych utworów Radogosta. W ten sposób, w 2012 roku kapela wydała nowy album „Dark Side of the Forest”, promowany przez teledysk do utworu „Watra”. 

W 2014 roku, zespół wraca „do korzeni”,  chęć, starej sprawdzonej formuły, inicjuje powrót Mussiego na wokal. Radogost w starym składzie, rozpoczyna nagrania nowej płyty. 8 sierpnia 2015 r., podczas III Nocy Folk Metalowej, Radogost wydaje czwarty album – „Dziedzictwo Gór”, jak sami mówią „do tej pory najlepsze co stworzyliśmy”.  

_______________________________________

SKŁAD:


Marcin „Talar” Tatar
drums

Łukasz „Mussi” Muschiol
vox, lead guitar


Jan „Thifall” Musioł
violin


Marian Kolondra
rhythm guitar

Rafał „Troll” Bujok
bass

 

_________________________________________________________________

BYLI CZŁONKOWIE:

- Adam Gluza

- Andrzej Spyra

- Łukasz „Goszki” Goszyk

- Bartłomiej Tabak

- Szymon Kaczmarek

- Marcin „Velesar” Wieczorek

 

 


 

Radogost © All rights reserved. Created by Even-Art Studio