Strona główna
IT
Tutaj jesteś

Jaka karta graficzna do gier?

24 października 2022 karta graficzna do gier

Podczas zakupu części do swojego komputera jednym z najważniejszych wyborów jest wybór odpowiedniej karty graficznej. Od niej głównie zależy wydajność w poszczególnych grach oraz programach. Jest to często najdroższa część w całym zestawie, więc pozostaje z nami na lata. Sprawdź więc, jaka karta graficzna do gier jest najlepsza i na co warto zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak określić budżet na kartę
  • jaką firmę wybrać
  • na co zwrócić uwagę podczas wyboru karty graficznej

Zobacz także: Jak zainstalować sterowniki do karty graficznej? Sprawdzone metody

Określenie odpowiedniego budżetu 

Na początku należy ustalić budżet na zakup karty. Jeżeli mamy już zakupiony komputer i chcemy kupić mocniejszą kartę, nie należy kupić karty zbyt wydajnej. Jeżeli karta graficzna będzie przewyższać znacząco wydajnością pozostałe komponenty, takie jak procesor, może wystąpić bottleneck. Bottleneck (czyli “wąskie gardło”) –  przez który nie wykorzystasz maksimum możliwości karty. W przypadku składania komputera od podstaw można przyjąć że karta będzie stanowiła od 40-50% naszego budżetu. 

Jaka karta graficzna do gier? – NVIDIA czy AMD?

Po ustaleniu budżetu, przeglądając oferty sklepów internetowych, na pewno natknąłeś się na karty marki NVIDIA oraz AMD. To dwoje największych graczy w segmencie produkowania rdzeni graficznych. Wybór pomiędzy jedną a drugą firmą, zależy od kilku kwestii. 

Wydajność

Pierwszą i najważniejszą jest wydajność. Mając dwie karty, w podobnym przedziale cenowym, warto poszukać w internecie recenzji oraz porównań. Wiele kanałów technologicznych prezentuje zestawienie obu kart i przedstawia zalety jednej jak i drugiej. Oglądając recenzję, możesz zobaczyć w których grach sprawuje się lepiej i wybrać tę, która sprawdza się lepiej w twoich ulubionych grach. 

Temperatury i hałas

Zwróć również uwagę na temperatury oraz hałas jakie emitują karty. Czasami wydajność może być porównywalna, jednak jeden z modeli wykazuje wysokie temperatury na rdzeniu lub hałas dochodzący z wentylatorów. Wtedy oczywistym wyborem będzie cichszy model. 

Pobór prądu

Kolejnym aspektem który warto wziąć pod uwagę, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest pobór prądu. Różne modele pobierają większe bądź mniejsze ilości energii. Oczywiście im wydajniejszy model, tym więcej prądu będzie pochłaniał. W specyfikacji nie znajdziesz dokładnych informacji ile karta potrzebuje prądu (nie mylić ilości pobieranego prądu z TDP czyli Thermal Design Power które jest wyrażone w watach, i oznacza ilość wydzielanego ciepła), więc ponownie odsyłamy do recenzji oraz porównań.

Technologie

Ostatnią sprawą są technologie używane przez obie marki. W przypadku NVIDI popularną technologią jest Ray Tracing, który wprowadza oświetlenie w grach na niezwykle realistyczny poziom. AMD natomiast posiada odpowiednik RDNA 2 – Ray Accelerator. Jeżeli posiadasz monitor z G-Sync, wybierz NVIDIA. W przypadku monitora z FreeSync możesz wybrać kartę obu firm, ponieważ obie wspierają tę technologię. 

karta graficzna do gier

Jaka karta graficzna do gier? – podsumowanie

Wybór karty graficznej może nie być prosty. Jeśli jednak zaangażujesz się i zrobisz odpowiedni research, będzie to banalnie proste. W skrajnych przypadkach warto odezwać się do większego sklepu z elektroniką z prośbą o doradztwo. Teraz już wiesz jak wybrać odpowiednią kartę do gier, nie czekaj i zanurz się w uniwersum swojego ulubionego tytułu!

co pić przy wymiotach

Redakcja radogost.pl

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie technologii i IT.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

outsourcing IT
podstawy programowania

Istotne podstawy programowania

26 października 2022

karta graficzna do gier

Jaka karta graficzna do gier?

24 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?